علت بوی سوختگی تردمیل (وقتی تردمیل بوی سوختگی می‌دهد چه باید کرد؟)

چرا تردمیل بو میده؟ (علت بوی سوختگی تردمیل چیست؟) سوالی بسیار شایع که همواره از تعمیرکار تردمیل در اصفهان پرسیده می‌شود. تردمیل هم ممکن است مانند هر وسیله دیگری دچار عیب و خرابی شود؛ چه تردمیل خانگی باشد و چه تردمیل باشگاهی. گاهی ممکن است در زمان استفاده از تردمیل بوی سوختگی، بویی شبیه به بوی سیم سوخته یا بوی لاستیک سوخته احساس کنید. این مشکل دلایل بسیاری دارد و باید فورا نسبت به عیب‌یابی تردمیل و رفع آن اقدام نمود.

برای رفع علت بوی سوختگی تردمیل اگر مشکل ساده باشد، شما به راحتی می‌توانید تعمیر تردمیل را در منزل انجام دهید. اما در برخی موارد دیگر دلایل بوی سوختگی تردمیل پیچیده بوده و نیازمند تعمیرات تخصصی می‌باشد. در این زمینه می‌توانید با مرکز تعمیر لوازم ورزشی بردتک در اصفهان تماس گرفته و از مشاوره رایگان متخصصان ما در زمینه تعمیر تردمیل در اصفهان بهره‌مند شوید.

علت بوی سوختگی تردمیل

در بخش مقالات سایت به ارائه مطالب مفیدی در رابطه با نگهداری و تعمیر تردمیل پرداختیم از جمله: علت خرابی تردمیل و روش‌های تعمیر آن، نحوه تنظیم نوار نقاله تردمیل، نحوه روغنکاری تردمیل، علت کندی تسمه تردمیل و موارد دیگر. اما در این مقاله می‌خواهیم در مورد یک موضوع بسیار مهم صحبت کنیم و آن هم بررسی علت بوی سوختگی تردمیل و راه‌حل برطرف کردن مشکل.

دلایل بوی سوختگی تردمیل (علت بوی سوختگی تردمیل)

چند عامل در بروز بوی سوختگی تردمیل موثر هستند که در ادامه تمامی این موارد به همراه راهکار برطرف کردن مشکل بیان می‌شود:

۱. وجود اصطکاک بین تسمه تردمیل و تخته تردمیل

معمولا تسمه تردمیل و تخته تردمیل در ارتباط زیادی با هم هستند. هنگامی که از ترمیل زیاد استفاده شود، نوار نقاله تردمیل به مرور فرسوده شده و اصطکاک آن با تخته تردمیل بیشتر می‌شود. گرمای ایجاد شده در اثر این اصطکاک موجب داغ شدن تسمه نقاله تردمیل شده و کلید قطع کننده جریان برای کنترل حرارت انرژی الکتریکی را قطع می‌کند. قطع و وصل شدن‌های مداوم این کلید، فعالیت موتور تردمیل را دچار اختلال کرده و موتور تردمیل مجبور است انرژی الکتریکی بیشتری استفاده کند تا سرعت تسمه را کنترل کند. به همین دلیل موتور نیز داغ می‌شود و ممکن است نیاز باشد نوار نقاله تردمیل و موتور تردمیل را تعویض کنید. بنابراین اصطکاک بین تسمه و تخته تردمیل از جمله علت بوی سوختگی تردمیل می‌باشد.

برای به تعویق افتادن این موضوع ماهی یک بار با بالا بردن لبه تسمه تردمیل، فضای بین تخته و تسمه را با دستمال نمدار تمیز کنید. چرا که گرد و خاک اصطکاک را افزایش می‌دهد. با روغن کاری نوار نقاله تردمیل می‌توان تا حدودی این مشکل را کم کرد. برای انتخاب روغن مناسب و روغنکاری صحیح، مقاله بهترین روغن تردمیل و آموزش نحوه روغنکاری تردمیل را مطالعه کنید.

علت بوی سوختگی تردمیل

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که تسمه در میان تردمیل قرار گرفته باشد. چون اگر از تراز خارج شود، لبه نوار نقاله با اطراف تردمیل درگیری و اصطکاک پیدا می‌کند و موجب فرسودگی و خرابی آن می‌شود. در چنین شرایطی با پیچاندن پیچ‌های کناری غلطک که در انتهای تردمیل قرار گرفته است، تسمه تردمیل را تراز کنید. در موادی نیز کشش تسمه تردمیل سبب لغزش آن شده که کشیدگی بیش از حد از آن به غلطک و موتور آسیب می‌رساند و از دلایل بوی سوختگی تردمیل محسوب می‌شود.

۲. ایجاد اتصالی در موتور تردمیل

علت بوی سوختگی تردمیل می‌تواند ناشی از اتصالی موتور تردمیل باشد که این حادثه زمانی اتفاق می‌افتد که بعد از روشن شدن تردمیل، دستگاه با سرعت بالا شروع به کار کند و یا باعث پریدن فیوز برق شود. اتصالی موتور، موجب اتصال کوتاه شدن برد کنترل تردمیل  (درایور تردمیل) می‌شود. بنابراین سیم‌های متصل شده به موتور باید تست شود. سایر اتصالات را نیز چک کنید که اتصال زمینی نداشته باشند. در مواردی نیاز می‌شود درایور موتور تردمیل یا برد آن را تعویض نمائید. توصیه می‌شود ماهی یکبار با جارو برقی اطراف موتور تردمیل تمیز شود و البته قبل از آن تردمیل را از برق بکشید.

بوی سوختگی تردمیل

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

در صورت لزوم تعمیرکار متخصص بردتک جهت تعمیر وسیله ورزشی، عیب‌یابی و سرویس آن در محل شما حضور می‌یابد.

۳. اتصالی در سیم پیچ‌ها و قسمت‌های الکترونیکی

سوختگی سیم پیچ‌ها نیز از دلایل بوی سوختگی تردمیل می‌باشد که معمولا ناشی از روغنکاری نامناسب است. چند گونه از سوختگی‌ها در زیر آمده است:

  • سوختگی کلی که به علت مشکلات ولتاژ است و همچنین زمانی رخ می‌دهد که موتور به خوبی خنک کاری نمی‌کند. بنابراین کل سیم پیچ داغ شده و می‌سوزد.
  • یک فاز از سیم پیچ دچار اختلال شده و در نتیجه جریان بیشتری وارد دو فاز دیگر شده و موتور گرم می‌شود.
  • زمانی که یک کنتاکتور مشکل پیدا کند و از دو کنتاکتور دیگر استفاده شود، نصف سیم پیچ می‌سوزد.
  • آلودگی و تغییرات ولتاژ باعث ایجاد سوختگی لکه‌ای می‌شود. در این حالت اتصال کوتاه بین سیم پیچ‌ها رخ می‌دهد.
  • سیم‌کشی نادرست و بالارفتن بار جریان الکتریکی موجب سوختگی سیم پیچ راه‌انداز می‌شود که معمولا در سیم پیچ‌هایی که تک فاز هستند این اتفاق رخ می‌دهد.
  • از کار افتادن یک فاز اولیه نیز موجب سوختگی سیم پیچ می‌شود. حل این مشکلات تنها توسط کارشناس مربوطه انجام می‌شود.
علت بوی سوختگی تردمیل

۴. سوختگی لاک یا رشته سیم صفحه موتور تردمیل

این مشکل که در تردمیل‌های ارزان قیمت در اثر اصطکاک و گرم شدن زیاد ایجاد می‌شود و منجر به بوی سوختگی در تردمیل می‌شود، ناشی از درست کار نکردن دستگاه کمپرسور و خنک کاری و افزایش بار و جریان الکتریکی آن و به طور کلی بالا و پایین شدن ولتاژ رخ می‌دهد. هر ۱% عدم تعادلی که در ولتاژ ایجاد می‌شود، باعث می‌شود پایداری جریان الکتریکی به میزان ۶ تا ۱۰ درصد تغییر کند.

کلام آخر

اکثریت موارد ذکر شده متاسفانه بیشتر در تردمیل‎‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت رخ می‌دهد و هزینه‌های تعمیرات و تعویض قطعات را بر دوش شما تحمیل می‌کند. زمانی که با این مشکلات و بوی سوختگی از تردمیل مواجه شدید، ابتدا آن را از برق بکشید. اگر راه حل مسئله در دفترچه راهنمای تردمیل ذکر شده بود، طبق دستور پیش بروید. در غیر این صورت از یک کارشناس در زمینه تعمیر تردمیل و تجهیزات ورزشی کمک بگیرید.

راه‌های ارتباط با مرکز تعمیر لوازم ورزشی بردتک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن